„Šta je ERP i šta radi za naš biznis?“
Kao neko ko se već godinama bavi prodajom Pantheon-a vrlo često se susrećem sa ovim pitanjem, možda ne baš tako formulisanim, ali se sva pitanja uglavnom svedu na to. Kako se najčešće u prodajnom procesu susrećem sa vlasnicima ili rukovodiocima malih i srednjih firmi, koji se do tog trenutka nisu sretali sa ERP-om, u potpunosti mi je jasna njihova rezervisanost i skeptičnost oko toga šta je uopšte ERP i šta to on sada radi što oni nisu radili pre i bez njega.
Ideja mi je da nizom tekstova koje će pratiti video prilozi, otklonim ovu rezervisanost ka ERP-u kao softverskom poslovnom rešenju i dam jedan pristupačniji pogled ka celoj tematici u odnosu na onaj pristup koji često primenjuju inženjeri ili druga usko-stručna lica kada pričaju o nekom poslovnom rešenju, jer nismo svi inženjeri i ne razumemo svi baze podataka, programske jezike i sve ostale termine koje realno ni ne treba da zanimaju vlasnika ili menadžera malog ili srednjeg preduzeća.
Zbog čega smatram da će baš moj pristup biti prihvatljiviji?
Prvo, nisam inženjer već pravnik (neki bi rekli, pa to je još gore), koji se celog svog života interesuje i bavi tehnikom, tako da mi tehnički pojmovi nisu strani, a pored toga sam i preduzetnik čitav svoj profesionalni vek, i da sve bude još zanimljivije, mahom sam se svo to vreme bavio prodajom. Tako da sa jedne strane razumem lepote i izazove sa kojima se preduzetnik susreće u upravljanju svojim biznisom, a sa druge jasni su mi i problemi koje preduzetnici ili njihovi saradnici imaju prilikom odabira i uvođenja novog poslovnog softvera.
Pa da krenemo…
Šta je ERP?
Najbolje je da krenemo od samog značenja skraćenice, ovo znanje ćete najbolje iskoristiti kako bi mogli da se pravite važni u društvu i razmećete stranim izrazima koji tako dominiraju u rečniku modernih japija: Enterprise Resource Planning, ili u slobodnom prevodu, alat za planiranje resursa kompanije (firme, preduzeća). Dakle, ideja ERP-a je da vi kao vlasnik ili rukovodilac svog biznisa možete na osnovu podataka koji se u vašem softveru nalaze da isplanirate dalji rad svoje kompanije u narednom periodu, a da biste to mogli da uradite potrebno je program hranite podacima, kako bi on mogao da te podatke svari i na kraju izbaci informaciju koju ste tražili. Eto, to je zapravo ERP, jedan virtuelni organizam koji se hrani podacima, a izbacuje bitne informacije koje su suštniski važne za vaš biznis.
Šta to možete da dobijete od ERP što niste znali pre?
Pa praktično znaćete sve o svom poslovanju, čak i ono čega niste ni bili svesni da postoji kao informacija. Moći ćete da vidite koliko ste prodali, zaradili, potrošili, koliko je koje vozilo potrošilo goriva, koliko zapravo košta da neki proizvod bude proizvoden, moći ćete da pratite koliko se proizvodi kvare i koliko košta da budu popravljeni, takođe moći ćete da vidite koliko prodaju vaši komercijalisti, a koliko realno naplaćuju od toga što su prodali… I tako dalje.
Najčešći razlozi da se vlasnici firme odluče za nabavku ERP-a mogu da se svrstaju u sledeće:
Šta se u svim razlozima provlači kao zajedničko?
Svest o potrebi da je neophodno poznavati svoje poslovanje do detalja. Tamo gde nema svesti da je analiziranje i izveštavanje neophodno ERP je bacanje para i gubitak vremena. Mada, vrlo često i tamo gde postoji svest, u početku se koriste najčešće samo one osnovne funkcionalnosti na koje su korisnici navikli ili očekuju da dobiju, potrebno je vreme da se otkriju sve čari ERP-a i onoga što on može da pruži, reklo bi se da je to evolutivni proces.
I da rezimiramo na kraju ovog uvodnog dela.
Ukoliko razmatrate uvođenje ERP-a ili zamenu postojećeg softvera, a niste baš sigurni šta on radi i kakvu ćete korist za svoj posao izvući iz njegovog korišćenja, onda će vam naredni tekstovi sigurno biti od velike pomoći. Međutim, ako vam se potreba za poslovnim softverom svodi na mogućnost da izdate račun, proknjižite uplate i vidite kolika će vam biti PDV obaveza, onda definitivno (još uvek) niste potencijalni ERP korisnik, ali to ne znači da vam malo dodatnih informacija neće pomoći.
Ukoliko imate pitanje u vezi sa ERP-om ili smatrate da vam je potrebna naša asistencija, kontaktirajte nas kroz sledeću kontakt formu:
[easy_contact_forms fid=2]
Pogledajte i, prvi u nizu, video koji se bavi ovom tematikom na našem Youtube kanalu, a sva pitanja možete postaviti u komentaru ili slati putem mail-a na info@execentar.com
This Post Has 0 Comments