ghjgjghj

ERP sistemi, mali podsetnik

Da li ste čuli za ERP (Enterprise Resource Planningsisteme, znate li šta su ERP sistemi i kao može pomoći tvom biznisu? Danas ćemo se pozbaviti ovom tematikom, i pored toga što smo već u prethodnim tekstovima u par navrata objašnjavali prednosti i mane ERP-a. Oni koji znaju čemu služi ERP ukoliko ga ne koriste eto prilike da pročitaju tekst i ponovo razmisle o upotebi istog, a za sve one koji se prvi put susreću sa ERP-om, nadamo se da će vam ovaj članak pružiti osnovno znanje što se tiče ovih sistema, čime ćete se odlučiti na sledeći korak kupovine i podići vašu kompaniju na viši profesionalni nivo.

Osnovne karakteristike ERP sistema :

 

Možemo reći da ERP sistemi predstavljaju bitan element jedne korporacije koji kombinuje dve vrlo bitne stvari: upravljanje poslovanjem i tehnologiju. Informacione tehnologije su povezane sa poslovnim procesima u cilju postizanja poslovnih ciljeva. Odnosno možemo reći da ERP integriše sve poslovne procese koji se odvijaju unutar jedne organizacije kao i u njenom širem okruženju. ERP sistemi nude mnoge softverske  komponente, čijim kombinovanjem, implementatori kreiraju ERP rešenje prilagođeno potrebama svake organizacije. ERP sistem čine sledeće softverski elementi:

Finansije (računovodstvo, knjigovodstvo, glavna knjiga, upravljanje gotovinom…)
Proizvodnja (upravljanje pogonom, planiranje kapaciteta, upravljanje radnim nalozima, upravljanje kvalitetom proizvodnje, kontrola procesa proizvodnje, proizvodnih projekata, toka proizvodnje…)
Logistika (upravljanje nabavkom, robom, transportom, isporukama…)
Ljudski resursi (zarade, zapošljavanje lica, pravila rada, obuke, beneficije…)

erp sistemi

Enterprise Resource Planning

Jedna od bitnih stvari za opstanak svakog poslovnog sistema na tržištu svakako predstavlja sposobnost kompanije da reaguje na promene na tržištu, i to na svim nivoima, kako strateškom, operativnom tako i tehnološkom, a upravo su ERP sistemi ti koji omogućavaju kompanijama da trenutno reaguju na promene na tržištu. Termin ERP je prvi put upotrebljen 1990. godine, od strane Gartner Group-a, ali su ERP sistemi počeli da se probijaju tek od 1994. godine, kada je nemačka kompanija za izradu softvera SAP (Systems, Applications and Products),  predstavila na tržištu prvi ERP sistem: SAP R/3.

Šta nam to donose ERP sistemi:

 

Danas, savremeni ERP sistemi sadrže razne komponente za planiranje i upravljanje i ostalim poslovnim procesima koji su ranije smatrani sporednim, a ne samo procesom proizvodnje i distribucijom. Osnovna prednost ERP sistema jeste da štede vreme i novac. Menadžment može donositi odluke brže, lakše i uz manje grešaka, dok su podaci vidljivi celoj organizaciji. ERP sistemi centralizuju poslovne podatake, čime se eliminše potreba za sinhronizacijom promena između više sistema- finansija, marketinga, prodaje, ljudskih resursa…ERP sistem poboljšava kvalitet i efikasnost poslovanja kao i bezbednost podataka, ujedno čineći kompaniju fleksibilnijom. Osnovni ciljevi ERP sistema su integrisanje finansijskih informacija, integrisanje informacija o narudžbinama klijenata, standardizacija i ubrzavanje proizvodnih procesa, smanjenje zaliha kao i standardizacija informacija o ljudskim resursima.

ERP sistemi – osnovni nedostatak:

 

“Mana” zbog koje se mnoga preduzeća ne odlučuju za uvođenje ERP sistema jeste njegova cena (što je, da kažem a da ne zvučim grubo- greška u startu, jer tek tokom poslovanja ćete uvideti koliko ste na gubitku, odnosno na dobitku, i dobiti pravu sliku o funkcionisanju celokupnog poslovnog sistema). Tačno je da implementacija ERP sistema spada među najskuplje. To je ujedno dugotrajan i komplikovan proces. Mnogi misle da implementacija predstavlja jednostavnu instalaciju programa, međutim proces je dosta komplikovaniji od običnih IT projekata jer zahteva celokupnu promenu načina rada. Kako bi se maksimalno izbegle greške, a time i ogromni gubici, treba izabrati prave stručne ljude, ujedno sprovesti internu reviziju svih procesa unutar kompanije i napraviti odličan plan pre nego što se odlučite za odgovarajući ERP sistem. Takođe evo i nekih saveta šta pitati dobavljača ERP sistema pri odljučivanju za konkretno rešenje. Niko vam ne može garantovati stoprocentni uspeh (to je ipak da se ne lažemo nerealno), ali zato je na vama da vaše poslovanje uz mudar plan i adekvatan kadar podignete na dosta viši nivo.

Dodatne informacije o tome čemu služe i kako vam  ERP sistemi mogu pomoći u poslovanju možete pronaći na sledećim linkovima:

 

Ukoliko želite da saznate više o ERP sistemima, kontaktirajte nas kroz kontakt formu ispod. U polje za komentar ukratko opišite potrebe, a mi ćemo se javiti sa konkretnim predlogom.

[easy_contact_forms fid=2]

Share this:
Facebook Twitter Linkedin

This Post Has 0 Comments

Leave A Reply